I musikrummet på Vargbroskolan råder det full aktivitet.
Oscar Johansson, UKM-ansvarig i kommunen, förbereder affischer inför årets UKM-festival tillsammans med eleverna Wiktoria Kosecka och Anny Ruotsalainen.
De är två av de elever som är med i årets UKM-crew.
- Att vara med i ett UKM-crew betyder att man är med i planeringen och genomförandet av UKM-festivalen, säger Oscar, och berättar att man har ytterligare två medlemmar; Agnes Fjällgren och Ronja Wattberg.
Både Wiktoria och Anny ska även vara med och uppträda. Wiktoria var med förra året men för Anny blir det första gången som hon deltar.
- På UKM-festivalen vågar många ungdomar visa upp talanger de annars inte skulle visa.
Festivalen äger rum fredagen den 11 april, klockan 18.00 i Kulturhuset och börjar med en konstutställning där konst och skulpturer visas. Klockan 18.30 börjar sedan scenshowen i biografen.
- UKM-festivalen handlar om att ungdomar ska lyftas, både genom sina konstverk andra kulturella uttryck, men även genom att delta i genomförande och planerande, berättar Oscar.
Festivalerna är ett bra tillfälle att träffa andra ungdomar och knyta kontakter.
UKM-festivalen är ingen tävling, utan man går vidare till den regionsfestival som i år går av stapeln i Arvika den 30 maj till 1 juni. Därefter kan man gå vidare till den stora riksfestivalen.
- Det bästa med UKM är att få uppträda med andra ungdomar, säger Wiktoria.
- Och att se vad andra ska uppträda med eller ställa ut, flikar Anny in.
Att vara med i UKM-crewet tycker båda är roligt.
- Det är kul och lärorikt att arbeta med planering av ett kulturevenemang, säger Annie.
FAKTA
Senast publicerad av Eva Wiklund